Nem vagyok az a folyton panaszkodó alkat, egyszerűen most így jönnek ki a dolgok. Amint sokszor leírtam már, én jobban szeretem a könnyű, gyors kis programokat amelyek nem baj ha nem tudnak mindent, ha a fontosabb funkciók megvannak és azt tényleg gyorsan végzik, elégedettségem teljes. Emiatt is követem figyelemmel már több, mint egy éve az LXDE projekt fejlődését - hogy még könnyebben követhessem a történéseket, az lxde-users levlista adminja is vagyok. :-)
Sajnos a projekt egy ideje stagnál, mivel nem találnak elég fejlesztőt a feladatokra, minden erejüket a hibajavítások kötik le és abból van éppen elég, hiszen az LXDE eredetileg egy eléggé nagy hack-projekt: a PCManFM fájlkezelőn kívül minden kódot úgy vettek át valahonnan és átírták egy kicsit. Aztán most beütött a nagy hal - kis hal probléma, amely azt jelenti hogy egyszerűen nincs elég erőforrás arra, hogy saját függvénykönyvtárakat fejlesszenek és párhuzamosan tartsák a lépést a Gnome (és a KDE, de inkább az előbbi, lévén mindkettő GTK+) fejlesztéseivel.
A felhasználók transzparens hálózati meghajtó csatolást szeretnének. Meg automatikus hordozható meghajtó felcsatolást. Meg integrációt. Ez természetes. Ahhoz, hogy mindez valamennyire egységesen zajlódjon, létrejött a Freedesktop.org közösség, amely szabványokat ad ki ennek érdekében, és ez alapvetően jó. Ez a közösség fejlesztőkből verbuválódott, és az általuk meghatározottak ugyan nem hivatalos sztenderdek, de a Gnome, KDE és XFCE ezeket használja, ami azt jelenti, hogy ha egy alkalmazás-fejlesztő azt szeretné, hogy az alkalmazása működjön a nagy desktop environmentek alatt, akkor neki is illeszkednie kell ezekhez. Ebből következik, hogy a nem annyira nagy desktop environmenteknek is automatikusan illeszkedniük kell, különben megfelelően működő alkalmazások nélkül maradnak, és egy DE alkalmazások nélkül üres héj. Magyarul mégis mindenki úgy táncol, ahogyan a Freedesktop.org fütyül.
A Freedesktop.org szabályozza, hogy hogyan működjön az ablakkezelő, hogyan kell meghatározni egy fájl típusát, mi legyen az ikonok szabványos neve, hogyan épüljön fel a "start menü", az egyes alkalmazások hogyan cseréljenek adatot stb.
A probléma leginkább a szabályozás módjával van: mindez a munka egyetlen levelezési listán zajlik. Ha van valakinek egy ötlete, ír belőle egy specifikációt és bedobja a közösbe. Ha elég jónevű az illető, akkor fel is figyelnek rá a többiek és megvitatják. Ha nincs túl sok ellenvetés, akkor előbb-utóbb bekerül a freedesktop.org wikijébe; és lényegében ezzel már sztenderddé is vált. Ha később valakinek még jobb ötlete támad és módosítaná a specifikációt, bedobhat egy patchet a levelezőlistára, azonban ha az eredeti létrehozónak nem tetszik az ötlet, akkor semmi sem lesz belőle - magyarul azon az egy emberen múlik egy sztenderd sorsa! Abba nem is megyek bele, hogy mi van, ha a spec gazda eltűnik... Természetesen az is probléma, ha az adott sztenderdet senki sem implementálja, mert akkor nem sok értelme van az egésznek.
Talán nem meglepő, hogy a Freedesktop.org tagjai elsősorban Gnome és KDE fejlesztők, akik kitalálják hogy ezt vagy azt hogyan tudnák ők jól lekódolni, és ebből szabvány lesz. Más DE-kre általában fütyülnek; emiatt aztán a két nagy (szintén nem meglepő módon) jól követi a szabványokat, az XFCE kétségbeesetten fejleszt hogy nagyon le ne maradjon, a többiek meg...leves. A specifikációk jó része olyan, hogy nem lehet gyorsra és egyszerűre megvalósítani, tehát aki követi ezeket, az általa fejlesztett desktop lassú és bonyolult lesz.
Az utóbbi időben a Gnome kezd leginkább uralkodni a Freedesktop közösségben: Rádumálták a KDE fejlesztőket a Policykit és Consolekit használatára, kidobatták a DCOP-t a dbus kedvéért és most dolgozzák őket, hogy a GIO/GVFS használata mennyivel jobb lenne a KDE-ben. A farok kezdi csóválni a kutyát: amit kifejlesztenek a Gnome fejlesztők, abból igyekeznek gyorsan szabványt faragni.
Egy könnyedebb grafikus környezetnek nincs szüksége ennyiféle szabványra, elég lenne megvalósítani a legfontosabbakat, és inkább meghagyni gyorsnak és egyszerűnek. Ez lehetetlen, ha a legújabb Gnome/GTK+ vagy KDE programokkal szeretnének egyáltalán együttműködni. Amelyek az előző verzióikkal sem kompatíbilisek többé... :-(
Félreértés ne essék: a nagy DE-k általában jó dolgokat csinálnak, és haladni kell a korral, de igazán figyelembe vehetnék azokat a fejlesztőket és felhasználókat, akik nem csúcshardverrel nyomják. De a Freedesktop.org eddigi tevékenysége odáig vezetett, hogy az LXDE-sek a pagert és a tasklistet épp írják át libwnck alá, és a pcmanfm-et teljesen újraírják GIO/GVFS támogatással, a saját network managerüket kidobják és az nm-appletet használják stb. A végén egy jól használható, kicsi DE-ből lesz egy nagy és lassú, ami sokkal kevesebbet tud a Gnome-nál. Ezzel elvesztik a felhasználói bázisukat...
Az LXDE fő fejlesztője a megoldást abban látja, hogy minél több fejlesztő iratkozzon fel az xdg levlistára, és próbálja saját véleményével befolyásolni a döntéseket.
Én szkeptikus vagyok. Szerintetek?