Miután elmorzsoltam pár keserű könnycseppet az Arch után, a Debian telepítőjének kiforrottságán örömömben potyogtak a könnyeim. Ilyen tényleg van?
A telepítésről csak pár apróságot írnék le. Régi rossz beidegződésből én minimál telepítést szoktam választani, hogy minél előbb felálljon a rendszer. később majd fényezem. Ennek okán a netinstall ISO-t szedtem le, ami kemény 250Mb volt, így gyorsabban meg is kezdhettem az USB pendrive-ra írást és a telepítést.
Természetesen előbb elmentettem minden fontos adatomat.
Első élményem, ami meg is akasztott kicsit, hogy a telepítő nem akart elindulni. Kiválasztottam a (karakteres felületű) telepítőt (szintén rossz beidegződésből), de utána a video-mód váltást követően csak feketeség fogadott. Emlékeztem még 1000 évvel ezelőttről valami ACPI-dologra, hogy az nem nagyon szokott menni, úgyhogy megadtam boot paraméternek: "install noacpi nolacpi" és mágikusan minden megjavult.
A telepítő tényleg nagyon kényelmes és készséges; felismerte a wifi-t, mivel nem volt bedugva az Ethernet port, ezért listázta az Access Pointokat, kiválasztás után rájött, hogy WPA2, bekérte a jelszavam és szó nélkül felcsattant. Azt hiszem, ekkor kezdtem el nagyon bizakodni, hogy mégis megtaláltam a számomra megfelelő linux terjesztést.
A partícionálást kézzel végeztem el; jelenleg egyetlen / partíciót használok (a /home-ot később át fogom rakni egy másikra, csak előbb le kell takarítanom), de ha a telepítő által végrehajtott automatikus partícionálást választottam volna, akkor ott felajánlja, hogy egy partícióra, vagy a /home-ot külön, esetleg a /boot-ot, /var-t és a /home-ot külön-külön partícióra szedje szét. Magyarul lefedi az igények nagyjából 99%-át.
A következő lépésben kiválaszthattam, hogy melyik komponenseket szeretném telepíteni.
Mivel szeretem magam intézni a telepítendőket, itt csak a "Laptop" és a "Standard system utilities" maradt bekapcsolva. Ezután a telepítés eseménytelenül telt, megadtam a root, majd az elsődleges felhasználó adatait, telepítettem a grub boot loadert, és körülbelül ennyi (remélem, nem hagytam ki semmit).
Örömmel tapasztaltam, hogy a reboot után sem felejtette el a wifi beállításokat a gépem, így továbbra sem kell a network-manager szolgáltatást elindítanom. Tegyünk fel némi grafikus felületet!
Először is a /etc/apt/sources.list fájlt szerkesztettem, hozzáadtam plusz tárolókat, emígyen:
deb http://ftp.hu.debian.org/debian/ wheezy main contrib non-free
Majd
apt-get update
apt-get install dconf-gsettings-backend gdm3 file-roller brasero dbus-x11 default-jre dosfstools evince fonts-cantarell fonts-liberation fonts-lyx fonts-opensymbol fonts-sil-gentium fonts-sil-gentium-basic fonts-stix fuse gcalctool gconf2 gconf-service gdebi gimp gksu glib-networking gnome-backgrounds gnome-bluetooth gnome-color-manager gnome-control-center gnome-disk-utility gnome-desktop3-data gnome-icon-theme gnome-keyring gnome-js-common gnome-keyring gnome-screensaver gnome-session gnome-shell-extensions gnome-themes-standard gvfs gnome-mplayer inkscape libreoffice nautilus network-manager-gnome vinagre vino xserver-xorg-video-nouveau gnome-system-tools p7zip ufraw gnome-terminal iceweasel gnome-tweak-tool geany deadbeef gthumb flashplugin-nonfree unrar
Mivel a fentiek felraktak némi szemetet, szabaduljunk meg tőle:
apt-get remove exim4 cups nfs-common sane-utils flex libbison-dev libc-dev-bin libc6-dev linux-libc-dev scrollkeeper
apt-get autoremove
apt-get clean
Én ezután a /etc/init.d/gdm3 start paranccsal el is indítottam a grafikus felületet. A hátteret lecseréltem az alapértelmezett Gnome-Adwaita háttérre, mivel nekem az tetszik, és lényegében el is készültem.