Írtam már elég sokat ([1] [2] [3]) a mentésekről mostanában, és még minimum egy post lesz is. De most valami könnyedebbet írok, hogy nehogy valaki azt gondolja, hogy a Linux rendszerünket csak iszonyat bonyolult módon, konzolból, külön cd-ről bebootolba tudjuk menteni. Ha egyszerű desktop rendszerünk van, és csak a Linux partíciót mentjük, igen jó szolgálatot tesz az sbackup nevű programocska. Telepítsük:
apt-get install sbackup
Ezután a Rendszer / Adminisztráció alatt találunk egy "Simple Backup config" és egy "Simple Backup Restore" menüpontot - az elsővel a beállításokat és a mentéseket végezhetjük, a másodikkal értelemszerűen a visszaállítást. Indítsuk el az elsőt:
Mivel angolul van (egyelőre nincs fordítás), kicsit magyarázok. Az első fülecskén beállítható, hogy alapértelmezett mentést készítsen (ebben heti teljes és a teljes mentések között napi inkrementális mentés, a /home, /etc, /usr/local, és /var könyvtárak másolása a /var/backup alá, a multimédiás és 100Mb-nál nagyobb fájlokat nem menti), használja a többi fülön lévő beállítást, vagy csak egy sima manuális mentést csináljon (ekkor nem érvényesülnek a később megadandó időpontok).
Második fülecskén megadhatjuk a mentendő könyvtárakat (ezt akkor fogja használni, ha az első fülön a középső pontot választjuk), a harmadik fülön kivételeket adhatunk meg. Ez utóbbiakat megadhatjuk elérési úttal, fájltípussal, a nevét reguláris kifejezéssel vagy maximum mérettel. A negyedik fülön megadhatjuk a mentés helyét, ami lehet lokális könyvtár vagy távoli SSH/FTP szerver. Ez utóbbi értelemszerűen azért nagyon jó, mert a mentéseket célszerű nem a készítés helyén tartani, hiszen ha elesik a diszk, akkor elbukik a mentésünk is.
Elég egyértelmű a "Time" fülecske, ahol megadható hogy egyszerűen óránkénti/napi/heti/havi vagy saját időzítés (az utolsóhoz nem árt, ha a crontab-bal tisztában vagyunk, a man crontab sokat segít). Illetve készíthetünk mentést pontosan megadott óra:perckor is.
A legjobb az egészben a "Purging": ennek segítségével csökkenthetjük a foglalt méretet a régi mentések "ritkításával". Tegyük fel, hogy hetente teljes, naponta inkrementális mentést készítünk! Ekkor ha elértük a hét végét és újra készül egy teljes mentés, az inkrementálisokra már nem lesz szükségünk, úgyhogy azok törölhetők is. Hát ilyesmit csinál a "Purging". Beállíthatjuk, hogy egyszerűen az X napnál régebbieket törölje, vagy lehet progresszív (ugyan a "logaritmikus" kifejezést használja de szerintem a progresszív itt jobb szó, hiszen éppen azt a ritkítást végzi, amit az előbb vázoltam.
Az alsó gombokkal elmenthető a beállítás, és elindítható egy azonnali mentés. Egyszerű, grafikus, jól érthető, könnyen kezelhető. Én ezt fogom ajánlani azoknak az ismerősöknek, akiket különösebben nem köt le a parancssor, ehelyett inkább grafikus felületet használnának. Természetesen ez csak adatainkat menti, ezért a helyreállításkor érdemes együtt alkalmazni egy új (Ubuntu) telepítővel (itt olvasható részletesebben a módszer, csak az a parancssort használja. Ehelyett jól használható az sbackup), majd az alkalmazások felrakása után szépen helyreállíthatók az adatok. Ugyan a helyreállítás kicsit lassú, de a mentés és a helyreállítás is elég egyszerű, ezért bárki számára megtanítható.