Olvasom a Full Circle magazin legújabb (18-as) számában, hogy az Ubuntu marketing menedzsere megerősítette a korábban az MSI által közölt tényeket, miszerint az emberek igen nagy százalékban viszik vissza az Ubuntuval előtelepített netbookokat (gondolom, mivel a gyártó az MSI, itt a Wind-ről lehet szó). Ez a hír már korábban is vezércikk volt sok IT oldalon, ahol beállítottságtól függően "na ugye a Linux szar", vagy "hülyék ezek, nem tudják mi a jó" típusú hozzászólások születtek. Ezeken a véleményeken túl nézzük meg, mi lehetett a rengeteg visszavett Netbook oka?
I. felvonás
"Te figyi már, Jane! Itt van egy pont olyan pici laptop mint amit akartál oszt millen jónéz ki, oszt nem is drága?"
"Mégis mennyi, John? Nehogy nekem valami kacatot megvegyél drágán!"
"Nézzed, 1G memória meg 80Gb winchester és csak $399"
"Asztaphassza, nyomassuk a megvételt ízibe!"
II. felvonás
"Te John, Te mégiscsak valami kacatot vettél. Téged átvertek."
"Mémá, asszony?"
"Nézzede'. Milyen furcsa ronda barna valami ez itt. Meg má egy fél órája próbálom felrakni a lolcat-es képernyővédőt meg a Word-öt de ez nem csinál semmit, ha rákattintok az ikonra"
"Hú de furcsa ez. Te ez nem Windóz asszem."
"Most akkor nem értem, mi az, hogy nem Windóz?"
"Hát, írtak valami Linuxot a számlán, ecce' azt hallottam az valami kiegészítő Windózho'. Gondoltam jó lesz azzal is."
"Hát ezt a szart most visszaviszed a boltba és megjavíttatod, hogy menjen a képernyővédőm".
Két szóban, összefoglalva: marketing átbaszás.
Gerry Carr (a Canonical marketing menedzsere) szerint az emberek a neten megrendelték a netbookoat, és otthon szembesültek vele hogy ez nem Windows. Innentől nem érdekelte őket hogy mennyire használható vagy mennyire nem, ők Windowst akartak, azt hitték azért fizettek és hajlandóak pluszban fizetni a Windowsért. Nem hajlandóak újat megtanulni, nem azért vettek számítógépet hogy kísérletezzenek, hanem hogy használják. Azt se tudják, hogy mi az, hogy Windows, Linux, nekik alkalmazásaik vannak és kész.
És itt felmerül a kérdés, hogy a Linux egyáltalán valaha lesz-e legalább alternatívaként megtűrt operációs rendszer a Windows mellett? Hatalmas reményekkel indult a netbook-hullám, mindenki a Linux áttöréséről beszélt, de ez totális kudarcba fulladt. Szerintem két megoldás lehet, attól függően, hogy kiknek kell eladni:
1. El kell hitetni, hogy a Linux egy nagyon cool dolog, ami csak keveseknek adatik meg. Ehhez szerintem azt az utat kell járni, amit a MacOSX: Divatcikké tenni. Drágán.
2. Ha egy Linux terjesztés hajszálpontosan lemásolja a Windowst, és futnak a Windowsos alkalmazások, akkor van esély egy olyan cserére, amit a felhasználó észre se vesz. De akkor meg mi a fenét ér az egész???